с. Ковалівка, живе зображення

  WEB-camera
  с. Ковалівка
  Живе зображення

    
ПОВНА ХРОНОЛОГІЯ ПОЛІТИЧНОЇ РОЗПРАВИ

5 липня 2005 року приблизно о 19:10 до села Ковалівка заїхав автомобіль марки “Фольксваген Пасат” та під'їхав до воріт приватної садиби народного депутата України Тетяни Засухи по вул. Фастівська. Із машини вийшли троє людей в цивільному, підійшли до приватної охорони на вході до садиби і повідомили охоронцю, що хочуть зустрітися з Анатолієм Засухою. На прохання охоронця назватися, вказані особи відповіли, що вони - громадяни України. Охоронець відповів, що Анатолія Андрійовича немає вдома. Невідомі сіли в машину і поїхали до громадської приймальні народного депутата Тетяни Засухи, де також не називаючись, просили охоронців покликати Анатолія Засуху. Отримавши відповідь, що його тут немає, “Фольксваген” знову під'їхав до воріт садиби. Один з невідомих назвався начальником УДСБЕЗ МВС України по Київській області підполковником Савіновим і знову попросив покликати Анатолія Засуху. Охоронець повторив, що ні Анатолія, ні Тетяни Засухи вдома немає. Після цього невідомі на чолі з Савіновим почали їздити по селу.

Працівники приватної охоронної фірми “Гюрза”, проїжджаючи по селу на службовому автомобілі, побачили, що на в'їзді до центру села Ковалівки стоять три невідомі автомобілі “Газель”, “Фольксваген Транспортер” та “Шкода”. Охоронці записали номери цих машин, а присутні в машині люди, побачивши це, відразу від'їхали, але недалеко. Через 10 хвилин на одному з поворотів дороги між Ковалівкою та Устимівкою три озброєні людини в масках та спецодязі з нашивками “Беркут” пересіли з “Фольксвагена Транспортер” в “Газель”, а сама “Газель” залишилася стояти на в'їзді до Ковалівки з боку села Устимівки. “Фольксваген Транспортер” зайняв позицію на в'їзді до Ковалівки з боку села Паляниченці, а “Шкода” їздила по території самого села. Як розповіли охоронці, які фіксують в'їзд та виїзд із села в спеціальному журналі, переміщення автомобілів з озброєними людьми по селу тривало до 23 години 5 липня 2005 року.

З шостої години ранку наступного дня все почалося знову. Тепер до невідомих авто з озброєними людьми приєднались автомобілі ДАЇ, які чергували на всіх під'їзних шляхах до села. Близько 11:50 Тетяна Засуха зателефонувала до Васильківського районного відділу міліції і повідомила, що село тероризують невідомі озброєні люди і попросила вжити заходів для з'ясування питання, хто вони і чого хочуть? У відповідь на це близько 14-ої години до Ковалівки приїхав начальник Васильківської міліції Яременко. Він запропонував народному депутатові через її адвоката та помічника захист та хотів надати 8 правоохоронців з “Беркута”. Тетяна Засуха через адвоката відмовилась від “Беркута”, пояснивши, що в неї є власна приватна охорона, якої достатньо. До того ж народний депутат заявила, що взагалі не довіряє спецпідрозділам, тому що саме бійці “Беркута” ховаються в машинах, які оточили село Ковалівку. Після цього “беркутівці” поїхали з села, але чомусь не далеко, а зупинились біля своїх колег в мікроавтобусах навколо сусіднього села Вінницьки стави. Зважаючи на вказані події, народний депутат Тетяна Засуха передала депутатське звернення на ім'я прокурора Київської області з проханням надати відповідь щодо законності подій, що відбуваються у селі Ковалівка.

Водночас, Тетяна Засуха дала інтерв'ю журналістам чотирьох телеканалів, в якому чітко говорила про наявність небезпеки щодо неї та її родини, а також зазначала, що з Анатолієм Засухою може статись те саме, що зробили з Кирпою та Кравченком, тобто, імітація самогубства. Вказане інтерв'ю транслювали по телеканалу Інтер ще до початку штурму садиби.

Того ж дня, близько 18:30 народному депутатові повідомили, що пан Яременко надіслав додаткову охорону у складі капітана Шупи та двох міліціонерів, яким було дозволено патрулювати вулицю біля воріт садиби, але не допущено їх на її територію. Ніякої додаткової охорони Тетяна Засуха не просила. При цьому, незрозуміло з якою метою недалеко від будинку продовжувала стояти машина, в якій знаходився начальник Васильківської міліції Яременко, журналіст та людина з відеокамерою. Вони з зацікавленістю чекали міліцейської вистави, що розпочалася пізніше.

6 липня 2005 року близько 20-ої години на шкільний стадіон, де якраз діти грали в футбол, як сніг на голову раптово сів гелікоптер. З нього, вистрибнули та перелізаючи через паркани, на територію обійстя, що належить народному депутатові Тетяні Засусі на правах приватної власності, вдерлося приблизно півсотні озброєних бійців спецпідрозділу “Сокіл” у масках. Очолював бійців начальник ГУБОЗ МВС України Корніч С. В. та начальник УДСБЕЗ МВС України по Київській області Савінов. Тетяни Засухи на той час вдома не було. Спецназівці, не зважаючи на присутність журналістів та відсутність будь-якого опору з боку охоронців, поклали на землю працівників приватної охоронної фірми “Гюрза”, які здійснюють цілодобову охорону садиби народного депутата та інших об'єктів, розташованих в селі Ковалівка, і наділи на них наручники. Після цього так звані “правоохоронці” за наказом Корніча С. В. намагались увірватись до житлового будинку, де в той час перебували перелякані члени родини Тетяни Засухи. Лише втручання мешканців села Ковалівка, які “живою стіною” стали на захист приватної оселі народного депутата, завадило незаконному проникненню бійців спецпідрозділів до будинку.

При цьому, Корніч С. В. разом з іншими спецназівцями не могли не знати, що знаходяться на приватній території, що належить народному депутату України. На цей факт їм неодноразово вказували і присутні на місці події народний депутат України Горбаль В. М., адвокат Тетяни Засухи, її помічник та журналісти. Корніч С. В. не зміг пред'явити вказаним особам жодного документа, який давав би йому право для перебування на території, що належить будь-якій особі, не кажучи вже про власність народного депутата.

“Хазяювання” спецназівців на присадибній ділянці тривало до прибуття народного депутата Тетяни Засухи та висунення нею вимог залишити територію обійстя. На її запитання щодо мети незаконного вторгнення до приватної території, Корніч С. В. в присутності журналістів відповів, що він з міліцією захищає народного депутата від... міліції. І що це може робитись тільки шляхом вторгнення до маєтку через паркани з обов'язковим застосуванням сили до приватних охоронців на очах у дітей і мешканців села, які в цей час святкували Івана Купала. (відео)

Разом із співробітниками спецпідрозділу “Сокіл” в числі перших осіб, які перестрибували через паркан та увірвались до подвір'я, була невідома особа в цивільному, одягнена в сорочку червоного та брюки темного кольору. Ця особа, як видно з відео матеріалу, прибула на гелікоптері разом з працівниками міліції.

Після того, як мешканці села Ковалівки “живою стіною” стали на захист приватної оселі народного депутата і не допустили незаконного вторгнення працівників міліції до її будинку, а Тетяна Засуха видворила всіх так званих “правоохоронців” за територію садиби, працівники приватної охоронної фірми “Гюрза” здійснили огляд подвір'я. Під час здійснення огляду з підвалу недобудованої споруди вискочила людина в цивільному, дуже схожа на вказану вище особу, швидко добігла до паркану, з легкістю перестрибнула через нього і зникла в невідомому напрямку. Що хотіла робити ця людина вночі на території приватної оселі сім'ї Засух, невідомо. Але, на думку Тетяни Засухи, ця особа з'явилась на подвір'ї з чітко поставленою метою – здійснити вбивство її чоловіка – Засухи А. А. У зв'язку з цим народний депутат вже подала заяву до прокуратури Київської області та Васильківської міжрайонної прокуратури про порушення кримінальної справи по факту замаху на життя Анатолія Засухи.

Після того, як міліціонери залишили подвір'я, ситуація не змінилась. Пости ДАЇ залишилися на своїх місцях і їх кількість збільшилась, мікроавтобуси з спецназівцями також не змінювали дислокацію.

З огляду на те, що відбувалося, зранку 7 липня 2005 року народний депутат Тетяна Засуха відразу направила відкритий лист на ім'я Президента України з проханням розібратись в ситуації з приводу порушення її прав як громадянина та народного депутата в результаті незаконного вторгнення до приватного маєтку співробітників правоохоронних органів на чолі з начальником ГУБОЗ МВС України Корнічем С. В. Окрім вказаного вище прохання розібратись в ситуації, Тетяна Засуха також просила розглянути питання щодо відповідності займаній посаді Луценка Ю. В., вирішити питання звільнення Корніча С. В., інших осіб, які керували вказаною “операцією”, із займаних посад та притягнення їх до відповідальності за зловживання владою і службовим становищем згідно з чинним законодавством України.

Того ж дня Тетяна Засуха написала депутатське звернення на ім'я Голови Верховної Ради України, Прем'єр-міністра, Генерального прокурора, Міністра внутрішніх справ та Уповноваженої Верховної ради з прав людини з проханням надати офіційне роз'яснення з приводу незаконного вторгнення до приватного маєтку народного депутата співробітників правоохоронних органів на чолі з начальником ГУБОЗ МВС України Корнічем С. В., а також негайно вирішити питання щодо звільнення Корніча С. В. та інших осіб, які керували вказаною “операцією”, із займаних посад та притягнення їх до відповідальності за зловживання владою та службовим становищем згідно з чинним законодавством України.

Народний депутат Тетяна Засуха виступила також з трибуни Верховної Ради України з проханням винести на голосування питання перегляду відеоплівки із записом міліцейського штурму її садиби та свавілля працівників правоохоронних органів. Не зважаючи на блокування трибуни, за перегляд плівки одностайно проголосували всі депутати Верховної Ради, які брали участь в голосуванні. Це красномовно підтверджує той факт, що свавілля та беззаконня, що чиниться міліцією, першочергово хвилює законодавців за будь-яких умов. Після перегляду плівки міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко дав абсолютно необґрунтовані пояснення того, що відбулось у Ковалівці. Він сказав, що бійці “Сокола” на чолі з Корнічем прибули в Ковалівку після телефонного виклику народного депутата, але замовчав той факт, що Тетяна Засуха відмовилася від охорони “Беркута”. Натомість, начальник Васильківської міліції Яременко надав їй трьох міліціонерів, які охороняли садибу через патрулювання, але не на території приватної оселі, а за парканом по периметру. Тетяна Засуха погодилась на таку охорону. При цьому, Юрій Луценко не пояснив, навіщо серед керівників “операції” на подвір'ї знаходився начальник УДСБЕЗ МВС України в Київській області Савінов? Яке відношення до охорони народного депутата має керівник управління по боротьбі з економічними злочинами?

Міністр внутрішніх справ безапеляційно стверджував, що Тетяна Засуха просто переховує свого чоловіка, який нібито уникає слідства. Але чому ж тоді міліція не надала йому повістку, не викликала до себе, не затримала, як це передбачено кримінально-процесуальним законодавством, а увірвалась на подвір'я, при цьому всіляко прикриваючи реальну причину свого “прильоту”. Жоден з міліціонерів не сказав народному депутатові, що прийшов за її чоловіком.

Пояснення такої позиції міністра може бути лише одне. Після того, як план псевдо самогубства Анатолія Засухи не спрацював, правоохоронці змушені були діяти згідно із законом і почали прикриватись нібито законними діями, як то вручення повістки старенькій матусі Анатолія Андрійовича, яка не може пересуватись на далекі відстані і ніяк не змогла би передати її синові, або розповсюдження недостовірної інформації про розкрадання Засухами коштів бюджету та грабування всієї Київської області.

Також є незрозумілими заяви начальника центру громадських зв'язків МВС України в Київській області Жуковича, який повідомляв на всіх телеканалах, що Тетяну Засуху захищали від можливого вибуху. Це звучить просто смішно. На території маєтку під час “бойової операції” міліціонерів не було жодного сапера, собак та пристроїв для пошуку та знешкодження вибухових пристроїв. Правоохоронці не вчиняли жодних дій для пошуку вибухівки. Це все чітко видно на відеоплівці.

Протягом наступних днів ситуація навколо Ковалівки не змінювалась, пости ДАЇ з “беркутовцями” в машинах залишились на своїх місцях, мікроавтобуси з спецназівцями також розташувалися на всіх під'їзних шляхах. Співробітники міліції зупиняли кожний автомобіль, що виїжджав з села Ковалівка, перевіряли документи всіх осіб, що знаходились в автомобілях, незаконно їх обшукували.

Увечері 9 липня 2005 року близько 22-ої години, коли Тетяна Засуха рухалась трасою Одеса-Київ в напрямку Києва на авто, її почали переслідувати два автомобілі з пізнавальними знаками міліції, які здійснили обгін авто з правого та лівоого боків, перекрили дорогу та змусили його зупинитись. Пред'явивши посвідчення народного депутата України та назвавшись, Тетяна Засуха намагалася дізнатися про причину переслідування її авто та його зупинку. Однак, працівники ДАЇ, не надавши жодних пояснень щодо своїх протиправних дій, продовжували затримувати автомобіль, не надававши можливості проїхати далі. Після 20- хвилинного очікування вказані працівники розблокували дорогу, надавши народному депутатові можливість їхати далі. Слід зазначити, що з працівниками ДАЇ увесь цей час поряд знаходилася особа, яка здійснювала відеозйомку Тетяни Засухи та її авто.

Коли ж вона сіла за кермо свого авто, співробітники ДАЇ також сіли в автомобілі і поїхали слідом, переслідуючи народного депутата України.

Біля придорожнього ресторану “Хата Магната” Тетяну Засуху знову зупинили працівники ДАЇ. Після того, як вона показала посвідчення народного депутата України та попросила назвати причину чергової зупинки її авто, у відповідь знову не було дано ніяких пояснень. Після того, як з авто народного депутата вийшли журналісти, які здійснювали зйомку переслідування працівниками ДАЇ народного депутата України, вказані особи сіли в свій автомобіль і зникли. (відео)

Такі дії співробітників ДАЇ були абсолютно незаконними, оскільки були здійснені всупереч Закону України “Про статус народного депутата України”, Закону України ”Про оперативно – розшукову діяльність” та інших законодавчих актів і порушували гарантовані законодавством права на недоторканість народного депутата України, право на особисте життя та його таємницю.

Зранку наступного дня, 10 липня 2005 року, Тетяна Засуха разом з журналістською групою телерадіокомпанії “НТН” на чолі з Олександром Тур'яном біля ставка в селі Паляниченці Васильківського району Київської області виявила автомобіль темного кольору марки “Toyota Avensis”, державний номер 752-51 КК, в якому перебували дві підозрілі особи. (відео)

Після наполегливих прохань народного депутата працівники ДАЇ, які знаходилися поруч, разом з працівником спецпідрозділу “Беркут“ лейтенантом Ващуком, підійшли до вказаного автомобіля і попросили у водія передати для перевірки документи. Однак останній спромігся лише показати працівнику ДАЇ через віконце автомобіля посвідчення водія. Вказане посвідчення водія спочатку взагалі не надавалась у руки працівнику ДАЇ, і тільки на зауваження Тетяни Засухи щодо порушення порядку пред'явлення та надання працівникам ДАЇ документів, посвідчення водія було передано працівнику ДАЇ. Інших документів для перевірки водій працівнику ДАЇ не передав.

І знову лише на прохання народного депутата працівник ДАЇ “згадав”, що у відповідності до п. 2.1. ПДР, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі, окрім посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії, ще й талон, що додається до посвідчення; технічний паспорт на транспортний засіб, довіреність, яка б підтверджувала право керування транспортним засобом, поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Жодного з цих документів водій автомобіля марки “Toyota Avensis” не надав.

Згідно з вимогами чинного законодавства у разі непред'явлення водієм транспортного засобу зазначених у пункті 2.1. Правил Дорожнього руху документів працівник ДАЇ зобов'язаний скласти протокол затримання транспортного засобу та транспортувати автомобіль на штрафмайданчик.

І знову лише на законну вимогу народного депутата про необхідність затримання вказаного автомобіля та доставки його на штрафмайданчик працівники ДАЇ запропонували водію автомобіля марки “Toyota Avensis” слідувати за ними.

В цей час по міліцейських раціях була передана інформація, згідно з якою чітко було зафіксовано, що автомобіль марки “Toyota Avensis”, державний номер 752-51 КК, перебуває в розшуку.

Не зважаючи на наявність цієї інформації, працівники ДАЇ все ж таки “дозволили” водію автомобіля марки “Toyota Avensis” разом з іншою невідомою особою (до речі, цю особу працівники ДАЇ не встановлювали) сісти за кермо та самостійно транспортувати автомобіль на штрафмайданчик до міста Біла Церква Київської області. І тільки на законне зауваження журналіста телерадіокомпанії “НТН” Олександра Тур'яна в автомобіль сів озброєний співробітник спецпідрозділу “Беркут” лейтенант Ващук.

Народний депутат запропонувала їхати до міста Біла Церква колоною. Попереду мав їхати автомобіль працівників ДАЇ, за ним – оголошений в розшук автомобіль марки “Toyota Avensis” з двома невідомими особами та працівником спецпідрозділу “Беркут”, а за ними в своєму авто поїхала Тетяна Засуха разом з журналістами.

Однак коли імпровізована колона в'їхала до міста Біла Церква, то на одному з перехресть автомобіль “Toyota” взяв різко вправо і втік. Як пізніше повідомив заступник начальника Васильківського районного відділу міліції, до лейтенанта Ващука застосували силу і викинули з машини.

Слід відзначити, що дії вказаних осіб містять ознаки злочинів, передбачених ст. ст. 289, 345, 348 Кримінального кодексу України. У зв'язку з цим народний депутат Тетяна Засуха подала відповідні заяви до прокуратури Київської області та Васильківської міжрайонної прокуратури про порушення кримінальної справи по факту незаконного заволодіння невідомими особами транспортним засобом та насильства щодо працівника міліції – лейтенанта Ващука. У заяві міститься вимога, щоб у журналістів каналу НТН взяли відеозапис вказаних подій з метою розкриття злочину та розмістили фотографії перевертнів-злочинців на кожному стовпі з написом “Їх розшукує міліція”.

Того ж дня, 10 липня 2005 року, після обіду до с. Ковалівка прибув заступник начальника Васильківської міліції підполковник Кравченко, який повідомив, що до відділу міліції в черговий раз зателефонував анонім і повідомив, що по с. Ковалівка ходять люди з ланцюгами і порушують громадський порядок. При цьому пан Кравченко взяв з собою оператора з камерою, який під час так званої “перевірки” повідомлення про порушення громадського порядку, не ховаючись, знімав будинок сім'ї Засух, машини, які стояли поруч, тобто, фіксував за допомогою технічних засобів інформацію, яка абсолютно не стосувалась об'єкту перевірки.

Тільки після того, як відеозаписи вказаних подій продемонстрували по телебаченню, міліціонери чомусь швидко зняли облогу сіл і зупинили незаконні переслідування та обшуки автомобілів. Але, наприкінці цієї “вистави” над селом ще раз покружляв гелікоптер МВД з відеооператором.


Відеоматеріали

Спецрепортаж “НТН” про події в Ковалівці

Приїзд Засухи Т.В. до захопленго помешкання

Розслідування подій в Ковалівці, репортаж “НТН”

Переслідування Засухи Т.В. працівниками ДАІ

Toyota Avensis

На главнуюОбратная связьНаверх